Slider

14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski

Chrzest księcia Polan Mieszka owiany jest nimbem tajemniczości. Posiadamy jedynie fragmentaryczne, pochodzące ze źródeł pośrednich przekazy dotyczące tego wydarzenia. Cenna Kronika Thietmara z Merseburga czy też Kronika Galla Anonima przynoszą enigmatyczne informacje, a dopiero Rocznik świętokrzyski dawny zawiera przekaz o dacie chrztu. Zapisy rocznikarskie i kronikarskie bywają nieraz sprzeczne lub niejasne, niemniej dzięki staraniom wybitnych polskich mediewistów udało się w pewnym stopniu zrekonstruować wydarzenia sprzed ponad tysiąca lat.

Starania Mieszka o chrzest wynikały z kilku powodów. Starsza historiografia doszukiwała się w nim chęci odparcia ekspansji niemieckiej na wschód, jednak najnowsze badania wskazują przede wszystkim na potrzebę rozbicia sojuszu Wieletów z Czechami, które zagrażało księciu Polan. Zbliżenie do południowego sąsiada powiodło się, z tego też powodu doszło do małżeństwa Mieszka z Dobrawą, córką księcia Bolesława I Srogiego, które cementowało nowy sojusz polsko-czeski. Chrzest miał również przynieść państwu Polan włączenie w krąg cywilizacji zachodniej, podnieść jego rangę na arenie europejskiej oraz uporządkować i usystematyzować struktury polityczne i administracyjne. Dzięki chrześcijańskim misjonarzom na terenach polskich rozpowszechnił się klasyczny system prawny, obyczaje oraz język łaciński jako język urzędowy. Pogłębiona chrystianizacja kraju doprowadziła też do budowy okazałych budynków sakralnych oraz powstania i rozrostu administracji kościelnej, czasowo mniej lub bardziej zależnej od władcy. Misjonarze nie tylko nawracali pogan na wiarę chrześcijańską, ale przekazywali również płynące z niej wartości i zapowiadali życie wieczne w raju, które czekać miało na dobrze czyniących. Dorobek cywilizacyjny naszego kraju byłby niemożliwy bez tak dużego zaangażowania Kościoła w proces rozwoju nowopowstałego tworu państwowego.

O ile faktu chrztu jest niezaprzeczalny, to ani data ani miejsce nie są pewne. Przyjmuje się rok 966, choć mogło mieć to miejsce zarówno wcześniej jak i później niż obecnie sądzimy. Najczęściej wśród miejsc przyjęcia przez Mieszka chrztu wymienia się Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, a nawet czeską Pragę i niemiecką Ratyzbonę. Analiza cennego zapisu w tzw. Dagome iudex wskazywać może, iż Mieszko na chrzcie przyjął imię Dagobert, lecz ta hipoteza jest jedną z wielu, które pojawiają się w historiografii naszych dziejów.

Z pewnością jednak Święto Chrztu Polski jest jednym z ważniejszych, jakie widnieją w kalendarzu  rocznic związanych z historią Polski. Z tego też powodu Zamek Królewski w Chęcinach ponownie zaświeci się w biało-czerwonych barwach by uczcić to istotne święto. Chcemy w ten sposób upamiętnić niezwykle istotne wydarzenie, które odbyło się ponad dziesięć wieków temu, dokonane przez księcia Mieszka. Dzięki jego decyzji ziemie polskie stały się miejscem rozwoju nowego, silnego państwa, które odgrywało i odgrywa do dziś ważną rolę w historii Europy i Świata.

 

Konrad Szymański

Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia