Czy wiesz, że w naszej twierdzy znajduje się też inna twierdza? Paradoksalnie to nie takie trudne! Stoisz przed wozem taborowym, który pełnił właśnie funkcje obronne na polach bitew. Śmiało stwierdzić można, że była to ruchoma twierdza, którą z racji posiadania przez wozy kół można było przemieścić.
W używaniu szyku taborowego specjalizowali się husyci pod czas wojen religijnych w XV wieku. Następnie przeniesiono ten typ walk na inne obszary, w tym na Dzikie Pola, gdzie taki system obrony wykorzystywali Kozacy Zaporoscy. Można to zobaczyć choćby w adaptacji „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana podczas bitwy pod Żółtymi Wodami. Trylogia wiąże się i z Chęcinami – to tu, niedaleko Zamku po stronie wschodniej powstała makieta Kamieńca Podolskiego, która posłużyła do nakręcenia scen z oblężenia w „Panu Wołodyjowskim”.
Pamiątki po tym wydarzeniu znajdziemy w Muzealnej Izbie Pana Wołodyjowskiego, mieszczącej się w kamienicy „Niemczówka” przy ul. Małogoskiej 7. Tam też w piwnicach znajduje się makieta Zamku Królewskiego z okresu jego największego splendoru, czyli początku XVII stulecia. Niestety – w obecnych trudnych czasach kamienica wyłączona jest ze zwiedzania, ale zapraszamy serdecznie kiedy tylko będzie to możliwe!
Pytanie: Gdzie znajdziesz makietę Zamku w Chęcinach?
Odpowiedziałeś/łaś? Kicaj dalej :)