W tym miejscu znajduje się jeden z punktów widokowych na naszym Zamku. Widać z niego dokładnie panoramę średniowiecznego miasta Chęciny.
Zwróć uwagę na typowy układ ulic: położone są w stosunku do siebie niemal prostopadle i równolegle, na szczycie znajduje się natomiast kwadratowy, dość szeroki rynek. Jest to przykład rozplanowania według prawa niemieckiego, na zasadach którego przebiegała lokacja miast. Dawniej na środku stał najprawdopodobniej ratusz miejski, dzisiejszy magistrat, położony nieco wyżej pochodzi bowiem z XIX wieku.
Średniowieczny rodowód mają także kościoły. Najstarszym z nich jest kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła, wybudowany za czasów dwóch ostatnich Piastów – to ten najbliżej zamku. Nieco tylko młodszy jest klasztor franciszkanów, położony niedaleko hali widowiskowo-sportowej, który ufundowany został pod koniec panowania Kazimierz Wielkiego. Trzecia świątynia – kościół bernardynek (dawniej klarysek) to budynek XVII-wieczny.
Tuż obok znajduje się „Niemczówka” – XVI-wieczna, renesansowa kamienica mieszczańska, w której znajdziesz ciekawą wystawę uzbrojenia czy Izbę Wołodyjowskiego. Zabytkowa jest także XVII-wieczna synagoga na ul. Długiej (wschodnie przedłużenie rynku) oraz cała masa budynków w samym mieście, szczególnie ich piwnice nierzadko sięgające XV stulecia. Miasto pełne historii!
fot. Sławomir Rakowski
opracowanie graficzne: Michał Zawierucha
tekst: Konrad Szymański