Warownia chęcińska posiada wyraźny podział na Zamek Górny i Zamek Dolny. Zamek Górny stanowił część reprezentacyjno-mieszkalną, a Dolny część gospodarczą. Na zamek wjeżdżano zawsze od wschodu, po zadaszonym moście, wspartym na trzech kamiennych filarach. Mury obronne miały ok. 9-10 metrów wysokości, uzupełnione dwoma basztami o wysokości ok. 30 metrów (obecnie ok. 24-26 m), które pierwotnie w dolnych partiach pełniły funkcję więzienną, a w wyższych magazynowe, mieszkalne i obronne...
Do baszt wchodziło się z poziomu murów obronnych przy pomocy drewnianych ganków, które można było spalić w razie zajęcia zamku przez wroga. Na Zamku Górnym od strony północnej przy murach znajdował się podpiwniczony dom mieszkalny, od zachodu przylegała do niego kuchnia, a od wschodu pomieszczenia kaplicy, skarbca, wartowni i urzędów starościńskich.
Zamek Dolny pełnił funkcje gospodarcze, posiadał zabudowę drewnianą z nielicznymi budynkami. Znajdowały się tu stajnia, kuźnia, piekarnia, warsztaty rzemieślnicze oraz pomieszczenia mieszkalne dla załogi. W pobliżu baszty zachodniej znajdują się pozostałości zamkowej studni, obecnie zagruzowanej, według tradycji kutej przez jeńców krzyżackich po bitwie pod Grunwaldem przez ok. 14 lat. Według innych źródeł studnia nigdy nie została dokończona, traktowano ją jedynie jako cysternę na „deszczówkę”. Ciekawostką jest fakt, że od studni do kościoła parafialnego funkcjonowało niegdyś tajemne przejście, które miało posłużyć do zaopatrzenia zamku w czasie oblężenia i ewentualnej ucieczki…
W 2019 roku powstała wspaniała makieta zamku królewskiego. Zrekonstruowano ją na podstawie dokumentów i ilustracji sprzed kilkuset lat. Warownia została odtworzona w skali 1:72 i ma aż 3 metry długości. Makieta mieści się w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” w Chęcinach.
Centrum Informacji Turystycznej Chęciny
Zabytkowa Kamienica "Niemczówka"