Skarbiec i kaplica

Odsłuchaj nagrania

Budynek do którego wchodzisz jest jedynym na zamku, który posiada nadal - uformowany na kształt łuku - strop. Nieco bardziej jednak interesujące jest to co masz pod nogami – spoglądając w dół zobaczysz bowiem zamkowy skarbiec!

Wielkie skrzynie wypełnione skarbami, droga biżuteria i strzegący ich żołnierze – wszystko to by upamiętnić fakt, że w dawnych wiekach takowe precjoza tu przetrzymywano. W okresie rządów Władysława Łokietka przeniesiono tu na pewien czas skarbiec koronny, a w 1318 r. zrobił to samo ze swoimi skarbami ówczesny arcybiskup gnieźnieński Janisław, kryjąc je tu w obawie przed Krzyżakami.

W skarbcu stoją także sztandary, które również mają swoje znaczenie. U podnóża zamku chęcińskiego 26 maja 1331 r. rozpoczął się bowiem zjazd rycerstwa ówczesnych ziem polskich, uważany przez część historyków za pionierski dla rozwoju parlamentaryzmu szlacheckiego.

Zjeżdżający się herbowi przybywali zatem w asyście chorągwi swoich księstw i ziem, prowadzeni przez wojewodów i kasztelanów. Nieco ponad głową wisi natomiast krzyż, symbolizujący dawną zamkową kaplicę, noszącą wezwanie Dziesięciu Tysięcy Świętych Żołnierzy Męczenników – dość typową dla średniowiecznych twierdz. Królowie nie musieli zatem zjeżdżać do miejskich kościołów, by móc w ciszy i spokoju pomodlić się o dobro naszej ojczyzny.

Image