Studnia

Odsłuchaj nagrania

Studnia była jednym z najważniejszych miejsc dawnych czasów. Dostęp do bieżącej wody zapewniał prawidłowe funkcjonowanie danego miejsca, gdzie gromadzili się ludzie. Jej brak komplikował bardzo mocno życie codzienne, a zatrucie powodowało nieraz masowe epidemie i wymieranie rzesz ludzi. Dlatego też tak istotna na zamku była studnia, lecz proces jej wydrążania spędzał sen z powiek starostom i burgrabiom.

Bardzo trudne, kamienne podłoże oraz ciągłe zagrożenie zawalenia sprawiały, że przez wiele dziesiątków lat proces budowy był przedsięwzięciem pracochłonnym i kosztownym. Źródła historyczne z XVI stulecia świadczą o tym, że prace wymagały niemałych pieniędzy i zaangażowania, a i zamkowa studnia nie miała prawa jeszcze wtedy funkcjonować poprawnie.

Podania donoszą, że drążyli ją także dawniejsi „mieszkańcy” – więźniowie krzyżaccy. Szacuje się, że jej głębokość sięgać mogła 100 m w głąb. Legendy donoszą, że studnia zamkowa połączona była ze swoją „siostrą-bliźniaczką”, znajdującą się na chęcińskim Rynku Górnym. Podobno, gdy puszczono kaczkę, ta potrafiła spokojnie dopłynąć właśnie tam - zajrzyj do niej, gdy będziesz zwiedzać miasto, a się przekonasz!

Image