Slider

Remont średniowiecznych murów Zamku Królewskiego w Chęcinach zakończony

 

W tym roku Gmina Chęciny na remont murów Zamku Królewskiego w Chęcinach pozyskała dla zadania Chęciny, Zamek Królewski (XIII/XIV): renowacja murów zamku kwotę 88 290,24 zł stanowiącą 90 % wartości inwestycji w ramach programu Ochrona Zabytków ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace trwały do końca sierpnia 2022r.

Zakończyły się prace renowacyjne w Zamku Królewskim w Chęcinach. Od czerwca do sierpnia bieżącego roku wykonawca prowadził prace renowacyjne i zabezpieczające strukturę muru na kilku jego odcinkach. Renowacji poddany został fragment muru obwodowego od strony północnej o powierzchni ok.70,5 m2, a także prace na 42 m2 przy łuku sklepiającym nad wejściem do Skarbca. Remontowane fragmenty muru zostały poddane także procesowi oczyszczania spoin oraz hydrofobizacji.

Na tegoroczną inwestycję pn. „Zamek Królewski (XIII/XIV): renowacja murów zamku” Gmina Chęciny pozyskała kwotę 88 290,24 zł stanowiącą 90 % wartości inwestycji w ramach programu Ochrona Zabytków ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto przypomnieć, że w latach ubiegłych  ministerialna dotacja pozwoliła odrestaurować fragmenty murów od strony północnej warowni w zakresie uzupełnienia ubytków warstw licowych murów, kotwienia rozwarstwień i elementów kamieniarskich, wykonania warstw licowych w miejscach ubytków, montażu nowych elementów kamieniarki oraz hydrofobizacji powierzchni muru.

Gmina Chęciny w dalszym ciągu będzie zabiegała o środki finansowe, tak by systematyczne prace renowacyjne na tym wyjątkowym zabytku województwa świętokrzyskiego, jakim jest Zamek Królewski w Chęcinach, pozwoliły mu przetrwać i służyć kolejnym pokoleniom.

Aktualności

02 październik, 2023

Pszczoły na Zamku Królewskim w Chęcinach

Miód to produkt znany od tysięcy lat. Szczególnie ostatnimi laty…
28 wrzesień, 2023

Bartnictwo na Zamku Królewskim w Chęcinach już w ten weekend!

Już w ten weekend zapraszamy na Bartnictwo na Zamku Królewskim…
15 wrzesień, 2023

„Wyzwoleńczy pochód” – radziecka agresja na Polskę

SOSO - tak rodzina nazywała chłopca, który wyrósł na jednego…
06 wrzesień, 2023

Babie lato tuż tuż...Zapraszamy do wspólnej zabawy na Zamku Królewskim

Już w najbliższy weekend 9-10 września zapraszamy do udziału w…

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia