Slider

Weekend pod osłoną nocy na Zamku w Chęcinach

Niesamowity weekend pełen wrażeń i atrakcji już za nami. Pierwsza w tym roku Noc na Zamku w Chęcinach,  Europejska Noc Muzeów oraz 10. Edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich zachęciły setki turystów do odwiedzenia chęcińskiej warowni.

Zaczęliśmy niezwykłą i wyjątkową, bo Funduszową Nocą na Zamku w Chęcinach. Wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego zaprosiliśmy uczestników do świętowania dziesiątej już edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, zwłaszcza, że Zamek Królewski w Chęcinach jest doskonałym przykładem obiektu, który rozkwitł dzięki rewitalizacji finansowanej w ramach Funduszy Europejskich. O tym jak przebiegał cały proces związany z odnowieniem Zamku oraz Wzgórza Zamkowego w latach 2013-2015 turyści mieli okazję dowiedzieć się podczas minionego wydarzenia.

W Funduszowej Nocy na Zamku w Chęcinach towarzyszyli nam przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wraz z Dyrektorem Departamentu Inwestycji i Rozwoju, Panem Jackiem Sułkiem. Urząd Marszałkowski był także fundatorem gadżetów dla uczestników oraz części biletów wstępu na wydarzenie.

W nastrój magicznej nocy uczestników wprowadziła Dyrektor Zamku Królewskiego, Monika Majchrzyk, a wszystkich uroczyście powitał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, podkreślając jednocześnie znaczenie funduszy europejskich w prężnym rozwoju Gminy Chęciny.   

Tradycyjnie nie zabrakło niezwykłej historii zamku, potyczek szlacheckich oraz barwnych tańców epokowych, w tym wspólnej nauki i zatańczenia przez chętnych jednego z nich. Oczy dzieci śmiały się na widok Białej Damy, snującej się po baszcie i dziedzińcach zamkowych, a całość imprezy dopełnił jak zawsze zjawiskowy i zapierający dech w piersiach pokaz teatru ognia. Chętni mogli wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach z nagrodami oraz ogrzać się przy ognisku.

Noc na Zamku w Chęcinach została objęta patronatem przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Starostę Kieleckiego, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz otrzymała rekomendację Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Radio eM,  Echo Dnia oraz Radio Rekord Świętokrzyskie

Pozostałe edycje wydarzenia pn. "Noc na Zamku w Chęcinach" w 2023 roku odbędą się 30 czerwca oraz 11 sierpnia. Już dziś serdecznie zapraszamy! Ponieważ wydarzenie objęte jest rezerwacją miejsc, uprzejmie prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu 41 308 00 48 lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozytywnych emocji dostarczyła nam także sobotnia Europejska Noc Muzeów. Wydarzenie to organizowane w ponad 120 miastach Europy cieszy się coraz większym zainteresowaniem i gromadzi rzesze turystów w różnych obiektach, otwieranych w godzinach nocnych. Dlatego z okazji Europejskiej Nocy Muzeów po raz pierwszy Zamek Królewski w Chęcinach oraz zabytkowa Kamienica „Niemczówka” były otwarte w godzinach wieczornych aż do 23:00. Turyści wraz z zamkowym przewodnikiem przemierzali zakamarki chęcińskiej warowni, słuchając legend oraz ciekawych opowieści związanych z bogatą historią zamku.  Zwiedzających nie zabrakło też w renesansowej „Niemczówce”, perełce architektonicznej Chęcin, w której przewodnik w Muzealnej Izbie Pana Wołodyjowskiego zdradzał tajniki tej słynnej produkcji filmowej realizowanej między innymi na Wzgórzu Zamkowym w Chęcinach.

Zarówno Zamek jak i Niemczówka tajemnicze i efektowne nocą, na co dzień są magnesem zachęcającym do zwiedzania Chęcin. Dlatego zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszych zabytków, by czerpać zarówno z ducha historii jak i walorów przyrodniczych naszej gminy.

Aktualności

31 maj, 2023

Dzień Dziecka na Zamku Królewskim w Chęcinach i w Zabytkowej Niemczówce

Kochane Dzieci, Zbliża się Wasze święto i w tym roku…
29 maj, 2023

XVIII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny - fotorelacja Zamku Królewskiego

Niezwykle udany, kolorowy i smaczny Jarmark Agroturystyczny w Parku Etnograficznym…
25 maj, 2023

692 ROCZNICA ZJAZDU ZIEM POLSKICH W CHĘCINACH

Zjazd Chęciński w 1331 roku, za panowania króla Władysława Łokietka,…
25 maj, 2023

Zamek Krolewski podświetlony na czerwono - 79 rocznica pacyfikacji wsi Wolica

Ojczyźnie swe życie oddali byśmy w pokoju żyć mogli dalej…
25 maj, 2023

Podwieczorek u Starostów - odcinek 4. - 31 maja 2023

Zapraszamy na spotkanie z literaturą - poezją i prozą -…

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia