Slider

Święto Chrztu Polski - 14 kwietnia

14 kwietnia obchodzimy umowną rocznicę przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I, najprawdopodobniej w 966 roku. Wydarzenie to jest również powszechnie uznawane za początek polskiej państwowości. Nie przypadkowo 14 kwietnia został wybrany jako dzień upamiętniający to przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju. W czasach średniowiecza ceremonie przyjęcia wiary chrześcijańskiej zazwyczaj odbywały się w Wielką Sobotę, poprzedzającą Wielkanoc, będącą najważniejszym świętem wyznawców Chrystusa. W 966 roku Wielka Sobota przypadała właśnie 14 kwietnia, dlatego też tę datę przyjmuje się jako najbardziej prawdopodobną rocznicę przyjęcia chrztu przez naszego pierwszego historycznego władcę.

Powodów przyjęcia nowej wiary przez Mieszka I było wiele. Dawniej dominowała teza, jakoby główną przyczyną polityczną była chęć zatrzymania ekspansji niemieckiej na wschód, jednak pod koniec lat XX ubiegłego wieku pogląd ten został mocno zakwestionowany. Obecnie za najbardziej prawdopodobny powód podaje się konieczność rozbicia sojuszu Czechów i zamieszkujących  północne Połabie Wieletów, toczących walki z państwem Polan. Do zerwania wspomnianego przymierza ostatecznie doszło, następnie zawiązano sojusz polsko-czeski, który przypieczętowano małżeństwem Mieszka I z księżniczką Dobrawą, córką władającego w Czechach księcia Bolesława I Srogiego.

Chrystianizacja kraju w obrządku łacińskim włączyła Polskę w krąg cywilizacji zachodniej, co niosło za sobą szereg korzyści. Podnosiło znaczenie Mieszka I na arenie międzynarodowej, a wraz z przybyciem do kraju misjonarzy zaczęto rozpowszechniać europejskie wzorce polityczne i kulturowe i obyczajowe. Stopniowo uporządkowano system prawny, administrację, rozpowszechniono łacinę jako język urzędowy, a także rozwijano struktury kościelne, będące wówczas szczególnie potrzebne do skutecznej organizacji wewnętrznej państwa i zarządzania nim.

Zarówno data Chrztu Polski, powszechnie uznawana za 966 rok, jak i jego miejsce nie jest pewne. Ceremonia mogła odbyć się wcześniej lub później, natomiast potencjalnych lokalizacji wydarzenia jest kilka. Mógł to być Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, a nawet czeska Praga czy niemiecka Ratyzbona. Istnieje również hipoteza o przyjęciu na chrzcie nowego imienia przez Mieszka I. Jan Długosz  twierdził, że brzmiało ono Mieczysław. Inna teoria z kolei głosi, jakoby ojcem chrzestnym księcia był biskup Ratyzbony Michał, po którym ten przyjął imię. Wg. tej tezy Mieszko miałoby być jego zniekształconą formą. Najczęściej jednak pojawia się przypuszczenie, iż imię chrzestne władcy brzmiało Dagobert, podstawą ku temu jest zapis z dokumentu „Dagome iudex” - szczególnie cennego rękopiśmienniczego zabytku, który opisuje ówczesne czasy. Do wszystkich jednak rewelacji o drugim imieniu Mieszka I historycy podchodzą z bardzo dużą rezerwą, pozostając wobec wspomnianych przypuszczeń raczej sceptycznymi.

Pewnym natomiast jest fakt, że Chrzest Polski jest jednym z najważniejszych i najbardziej przełomowych wydarzeń w polskiej historii. Na stałe włączyło to nasze świeżo utworzone państwo w krąg tzw. cywilizacji zachodniej, wytyczając mu kierunek i wzorce kulturowe wg. których ostatecznie się ukształtowało. Dla upamiętnienia 1058 już rocznicy Chrztu Polski,  Zamek Królewski w Chęcinach rozbłyśnie w narodowych, biało-czerwonych barwach.

Łukasz Woś, Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny

Image

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia