Zapraszamy na niekonwencjonalne zwiedzanie!

To pierwszy weekend od początku trzeciej fali pandemii, kiedy będzie można w pełni podziwiać historyczne miejsca. Dzięki poluzowanym obostrzeniom swoje podwoje otworzyła między innymi zabytkowa „Niemczówka” oraz Zamek Królewski, który kusi niekonwencjonalnym sposobem zwiedzania. W jednej z komnat na górnym dziedzińcu zaaranżowano także salę tortur.

Od 4 maja swoje progi ponownie otworzyła zabytkowa kamienica „Niemczówka”. Turyści mogą tam podziwiać zabytkowe wnętrza z ich unikatową na skalę kraju Muzealną Izbą Pana Wołodyjowskiego. Powitają ich także rycerze w lśniących zbrojach. Do chwili wypoczynku zachęca z kolei urokliwy dziedziniec ze wspaniałą wystawą zdjęć dawnych Chęcin. W „Niemczówce” zobaczyć można także repliki uzbrojenia wojska polskiego od X do XVIII wieku w sali zwanej Zbrojownią.

- Z naszych obserwacji wynika, że turystów w Chęcinach przybywa z dnia na dzień. Ze względu na to, że zwiedzanie nadal odbywa się w reżimie sanitarnym i prawdopodobnie tak będzie przez cały sezon, wprowadzamy wiele udogodnień jak na przykład system sprzedaży on - line biletów wstępu na Zamek, który pozwoli na zniwelowanie kolejek do kasy. Ale nowości jest wiele, wśród nich także Sala Tortur w Domu Wielkim zlokalizowana na górnym dziedzińcu zamkowym – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów Zamek przygotował ofertę niekonwencjonalnego poznawania historii czyli zwiedzania z kodami QR. To alternatywa dla tradycyjnej formy zwiedzania z przewodnikiem. Sczytując poszczególny kod zwiedzający może przeczytać lub odsłuchać ciekawostki historyczne. Kody zostały umieszczone na całej trasie zwiedzania. Dodatkowo na wieży widokowej wschodniej i kwadratowej baszcie zachodniej również z pomocą kodów QR będzie można  zobaczyć gigapanoramy wraz opisem. Jak wiadomo przy dobrej przejrzystości powietrza można z nich dostrzec szczyty Tatr, a gigapanoramy dokładnie wskażą nazwy widocznych szczytów.

– Liczymy, że mimo ograniczeń uda nam się również zaspokoić apetyt turystów na udział w ciekawych zamkowych wydarzeniach. Nie zabraknie zatem "Nocy na zamku", jak również "Zwiedzania z Panem Wołodyjowski po zmroku". Mamy nadzieję, że ciekawe wydarzenia kulturalne, które już na stałe wpisały się w kalendarz Chęcin, będą miały szansę odbyć się także na naszym górnym rynku. Oferta będzie dostosowywana do obowiązujących obostrzeń sanitarnych – dodaje burmistrz Robert Jaworski.

Warto przypomnieć, że pod koniec kwietnia do światowej sieci UNESCO dołączył Świętokrzyski Geopark, a wraz z nim gmina Chęciny i jej przyrodniczo-historyczne walory.

Joanna Massalska-Bzymek
Urząd Gminy i Miasta w Chęcinach
Polecamy:
 
Przydatne linki:
 
Zdjęcia obrazują zabytkową kamienicę Niemczówkę oraz Zamek Królewski w Chęcinach.
Zapraszamy!