Chęciny zapraszają! Weekend z Krzyżakami na Zamku Królewskim w Chęcinach oraz w Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka”!

     Średniowieczna Polska kojarzy nam się z okresem, kiedy rycerze zakuci w ciężkie zbroje ścierali się na polach bitew. W historii doświadczyliśmy kilku ważnych potyczek z rywalami, którzy dążyli do zagarnięcia mniejszych bądź większych połaci naszego kraju dla siebie. Zaprzysięgłym i odwiecznym wrogiem średniowiecznego Królestwa Polskiego było z całą pewnością Państwo Zakonu Krzyżackiego, które zadomowiło się u naszych północnych granic na lata.

            Zamek Królewski w Chęcinach to miejsce o bogatej historii i tradycji, wiążące się również ze wspomnianymi wojnami z Krzyżakami. 15 lipca 2021 r. przypada 611. rocznica bitwy pod Grunwaldem, starcia które dzięki zwycięstwu wojsk polsko-litewskich złamało potęgę Zakonu i z czasem doprowadziło do odzyskania ziem zagarniętych przez rywala w poprzednich latach. Po bitwie znaczna część jeńców krzyżackich została przetransportowana do więzienia na Zamku w Chęcinach, gdzie trzymano ich pod strażą. Po innej bitwie z tego roku – pod Koronowem – pojmano także znacznego krzyżackiego komtura, Michała von Küchmeistera, który kilka lat później wybrany został wielkim mistrzem zakonu!

            Najbliższy weekend na Zamku Królewskim w Chęcinach (17-18 lipca 2021 r.) upłynie nam pod znakiem białych płaszczy z czarnym krzyżem na plecach. Będzie bowiem można spotkać krzyżackich jeńców, którzy dość swobodnie jak na więźniów przechadzać się będą po naszej warowni. To niezwykła okazja, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tym niezwykłymi gośćmi i posłuchać ich wspomnieć z czasów dawno minionych.

            Na Weekend z Krzyżakami zaprasza także Zabytkowa Kamienica „Niemczówka”, gdzie w dniach 16-18 lipca br. będzie można posłuchać ciekawych prelekcji dot. historii wojen polsko-krzyżackich. Prowadzący zgłębi tajniki konfliktów z Zakonem od czasów ich sprowadzenia na ziemie polskie w XIII wieku, aż po słynny hołd pruski w Krakowie w 1525 r. Prelekcje odbędą się w godzinach 12:00, 14:00, 16:00.

            Wszelkich informacji udzielamy pod numerami telefonu: 41 308 00 48, 41 31 51 829 oraz e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Serdecznie zapraszamy!

Image