Slider

Chęciny zapraszają! Weekend z Krzyżakami na Zamku Królewskim w Chęcinach oraz w Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka”!

     Średniowieczna Polska kojarzy nam się z okresem, kiedy rycerze zakuci w ciężkie zbroje ścierali się na polach bitew. W historii doświadczyliśmy kilku ważnych potyczek z rywalami, którzy dążyli do zagarnięcia mniejszych bądź większych połaci naszego kraju dla siebie. Zaprzysięgłym i odwiecznym wrogiem średniowiecznego Królestwa Polskiego było z całą pewnością Państwo Zakonu Krzyżackiego, które zadomowiło się u naszych północnych granic na lata.

            Zamek Królewski w Chęcinach to miejsce o bogatej historii i tradycji, wiążące się również ze wspomnianymi wojnami z Krzyżakami. 15 lipca 2021 r. przypada 611. rocznica bitwy pod Grunwaldem, starcia które dzięki zwycięstwu wojsk polsko-litewskich złamało potęgę Zakonu i z czasem doprowadziło do odzyskania ziem zagarniętych przez rywala w poprzednich latach. Po bitwie znaczna część jeńców krzyżackich została przetransportowana do więzienia na Zamku w Chęcinach, gdzie trzymano ich pod strażą. Po innej bitwie z tego roku – pod Koronowem – pojmano także znacznego krzyżackiego komtura, Michała von Küchmeistera, który kilka lat później wybrany został wielkim mistrzem zakonu!

            Najbliższy weekend na Zamku Królewskim w Chęcinach (17-18 lipca 2021 r.) upłynie nam pod znakiem białych płaszczy z czarnym krzyżem na plecach. Będzie bowiem można spotkać krzyżackich jeńców, którzy dość swobodnie jak na więźniów przechadzać się będą po naszej warowni. To niezwykła okazja, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tym niezwykłymi gośćmi i posłuchać ich wspomnieć z czasów dawno minionych.

            Na Weekend z Krzyżakami zaprasza także Zabytkowa Kamienica „Niemczówka”, gdzie w dniach 16-18 lipca br. będzie można posłuchać ciekawych prelekcji dot. historii wojen polsko-krzyżackich. Prowadzący zgłębi tajniki konfliktów z Zakonem od czasów ich sprowadzenia na ziemie polskie w XIII wieku, aż po słynny hołd pruski w Krakowie w 1525 r. Prelekcje odbędą się w godzinach 12:00, 14:00, 16:00.

            Wszelkich informacji udzielamy pod numerami telefonu: 41 308 00 48, 41 31 51 829 oraz e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Serdecznie zapraszamy!

Image

Aktualności

11 sierpień, 2022

Zamek rozbłyśnie w narodowych barwach - Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej –…

Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt, że pierwsi pójdziecie do Królestwa…
10 sierpień, 2022

Zaczarowany Weekend na Zamku Królewskim w Chęcinach

Czary mary, hokus pokus! Zapraszamy! Już w najbliższy letni i…
08 sierpień, 2022

Zamkowe Dni Pszczół już za nami

Dziś obchodzimy Wielki Dzień Pszczół w Polsce. Jak ogromne znaczenie…
08 sierpień, 2022

„Podróżnik Europejski” także na Zamku Królewskim w Chęcinach oraz w Zabytkowej Kamienicy…

Dla wszystkich podróżników, tych małych i tych odrobinę starszych mamy…
08 sierpień, 2022

Remont średniowiecznych murów Zamku Królewskiego zbliża się ku końcowi

Już niebawem zakończą się prace renowacyjne w Zamku Królewskim w…
03 sierpień, 2022

Zamkowe Dni Pszczół na Zamku Królewskim w Chęcinach oraz zabytkowej kamienicy "Niemczówka"…

Z okazji przypadającego w najbliższy poniedziałek Wielkiego Dnia Pszczół, na…

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia