Weekend z Krzyżakami na Zamku Królewskim w Chęcinach oraz w Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka” wielkim sukcesem turystycznym

Spora dawka historycznych treści związanych z ekspansją Zakonu Krzyżackiego, Krzyżak snujący się po dziedzińcach zamkowych czy kilkuwiekowy więzień, któremu już tylko koszula została, to tylko niektóre z atrakcji umilających pobyt ponad pięciu tysiącom turystów spędzających czas na Zamku Królewskim w Chęcinach w miniony weekend.

611 rocznica Bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku obchodzona 15 lipca, stała się doskonałą okazją do wędrówki w czasy Państwa zakonu krzyżackiego. Już od piątku 16 lipca miłośnicy dziejów Zakonu Krzyżackiego na ziemiach Polski i Europy mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę  podczas prelekcji prowadzonych w murach Zabytkowej kamienicy Niemczówka. Przedstawione w niezwykle przystępny sposób powstanie Zakonu, działalność i prowadzone wojny Krzyżaków były bardzo dobrym wstępem do wizyty na Zamku Królewskim.

Tam turyści na własne oczy mogli zobaczyć jednego z przedstawicieli tego groźnego zgromadzenia, a nawet z nim porozmawiać. Przechadzający się po zamkowych dziedzińcach rycerz krzyżacki, snuł intrygujące opowieści, zwłaszcza że historia Zakonu jest również powiązana z bogatą historią średniowiecznego Zamku Królewskiego w Chęcinach. To tutaj miała miejsce jedna z koncentracji wojsk polskich udających się na wojnę z Krzyżakami, w tym na  bitwę pod Płowcami w 1331 r. Zaś po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. przetrzymywano tu znaczniejszych jeńców krzyżackich. Stąd nie dziwił turystów widok jednego z wielowiekowych więźniów, który bacznie obserwował tłum turystów zwiedzających warownię chęcińską podczas weekendu. 

Relację z Weekendu z Krzyżakami na Zamku Królewskim w Chęcinach w Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka” szerszej publiczności przekazywały lokalne media.

 

Zamek Królewski w Chęcinach

 

Radio Kielce: https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/krzyzacy-opanowali-zamek-w-checinach,132814

Echo Dnia: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/weekend-z-krzyzakami-w-checinach-mnostwo-turystow-na-zamku-krolewskim-zdjecia/ga/c1-15715988/zd/50743560

TVP3: https://kielce.tvp.pl/54860594/weekend-z-krzyzakami-zamek-w-checinach-opanuja-rycerze-zakonu-szpitala-nmp