Slider

2 maja obchodzimy Święto Flagi

Chyba każde, nieco podrosłe polskie dziecko zna nasze barwy narodowe – biel i czerwień. Obok hymnu i godła to symbol narodowy, który jednoczy nas zarówno w radosnych chwilach, jaki i w najczarniejszych momentach historii. Wywołuje wzruszenie, dumę, przywołuje wspomnienia nierzadko trudnych doświadczeń, jak i euforii właśnie wygranego meczu. Jakby na to nie patrzeć, spełnia rolę łącznika dla tego, co wydawałoby się czasem nie do połączenia.

Od 2004 roku, 2 maja obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obok święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Niepodległości 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu. Dzień ten nie jest przypadkowy i nie stanowi jedynie wypełnienia „długiego majowego weekendu”, jak mogliby sądzić niektórzy. 2 maja jest związany z symbolicznym gestem zawieszenia polskiej flagi przez 5 ochotników z 1. Dywizji Kościuszkowskiej na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa podczas walk o Berlin. I choć okoliczności tego wydarzenia obrosły w różnego rodzaju mity, to wizja ta przemawia zdecydowanie do naszej polskiej wyobraźni. W pamięci nieco starszego pokolenia przebija się dodatkowo, z czasów komunistycznych, nakaz szybkiego ściągania flag po celebrach Święta Pracy 1 maja, który wywoływał chęć ich jak najdłuższej prezentacji, aż do, nieuznawanego przez władze, 3 maja.

Flaga Polski jest odwzorowaniem naszych barw narodowych, ich rodowodu można szukać już w czasach Piastów, historycznie zaś wywodzą się z herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdzie biel pochodzi od bieli orła (godło Polski) oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu (godło Litwy), oba zaś umieszczone są na czerwonym tle. W przestrzeni publicznej powszechnie wykorzystano je w pierwszą rocznicę publikacji Konstytucji Majowej 3 maja 1792 roku, kiedy kobiety w geście patriotycznym założyły białe suknie z czerwoną wstęgą, mężczyźni zaś białoczerwone szarfy, później towarzyszyły uczestnikom wystąpienia krakowskiego w 1846 roku czy zdobiły mundury ułanów i bohaterów wielkopolskich.

Niemniej po raz pierwszy kwestia ta została uregulowana dopiero uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., zaś na oficjalne zatwierdzenie wyglądu flagi trzeba było czekać aż do odzyskania niepodległości, a dokładnie do ustawy z 1 sierpnia 1919 roku.

Flaga Polski składa się prostokątów tkaniny w kolorze białym i czerwonym, koniecznie o długości boków w proporcji 5:8, umieszczonych na maszcie/drzewcu. Zgodnie z zasadami heraldyki, gdzie ważniejszy jest kolor godła niż tła, biel na fladze została umiejscowiona wyżej niż czerwień. Przez lata kolory te nieco się zmieniały, od karmazynowego (ciemna czerwień), obowiązującego także i obecnie, po cynober (czerwień wpadająca w pomarańcz), od jaśniejszej, po nieco bardziej szarą biel. Współcześnie obowiązują dwa rodzaje polskiej flagi państwowej, pierwsza to białoczerwony prostokąt, druga zaś to flaga z godłem RP na białym pasie, używana przez oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako bandera. Niezmienne jest jednakże poszanowanie jakie jesteśmy jej winni, istnieje szereg zasad związanych z jej eksponowaniem. Pamiętajmy aby nigdy nie była brudna, postrzępiona, pomięta czy uszkodzona, a zniszczoną powinniśmy spalić. Wywieszona nie powinna dotykać ziemi, bruku, wody, absolutnie nie używamy jej jako opakowania, nakrycia, czy materiału reklamowego i nie umieszczamy na niej napisów, rysunków (co nie jest zakazane w przypadku barw narodowych). W naszym kraju jest najważniejsza pomiędzy innymi, na maszt wciągana jako pierwsza i jako ostatnia ściągana.

Nie jesteśmy jedynym krajem, który obchodzi święto flagi i barw narodowych, na całym świecie jest ich ponad 50. Symbole narodowe są niezmiernie ważne w budowaniu poczucia wspólnoty i solidarności, dlatego w takim dniu jak ten warto włączyć się w białoczerwony korowód kotylionów, chorągiewek, czy wymalowanych twarzy.

Pamiętajmy, że w tym dniu obchodzimy także Dzień Polaków i Polonii za Granicą, który upamiętnia wkład rodaków mieszkających za granicami kraju w rozwój kulturalny, gospodarczy oraz propagowanie polskich tradycji i zwyczajów za granicą.

Dla uczczenia Święta Flagi, przypadającego 2 maja, Zamek Królewski w Chęcinach przybierze wieczorową porą barwy narodowe. Warownia oświetlona będzie również w dniach 1 i 3 maja.

Kornel Morawski

Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny

Aktualności

12 maj, 2022

Średniowieczny kopista na Zamku czyli sekrety pisma dawnego

Opowieści średniowiecznego kopisty oraz próby pisania gęsim piórem już 14…
05 maj, 2022

Długi Weekend Majowy na Zamku Królewskim w Chęcinach z rekordową liczbą turystów

To był wspaniały długi majowy weekend! Piękna, ciepła i słoneczna…
02 maj, 2022

Witaj majowa jutrzenko! Świeć naszej polskiej krainie!

dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej…
02 maj, 2022

2 maja obchodzimy Święto Flagi

Chyba każde, nieco podrosłe polskie dziecko zna nasze barwy narodowe…

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia