Slider

Średniowieczny kopista na Zamku czyli sekrety pisma dawnego

Opowieści średniowiecznego kopisty oraz próby pisania gęsim piórem już 14 oraz 15 maja! Zamek Królewski to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie świętokrzyskim, która swoim majestatem przyciąga rzesze turystów. Tym razem zapraszamy na weekend z niezwykłym gościem. Zamek odwiedzi średniowieczy skryba, który odsłoni dla Was tajniki kaligrafii i opowie o trudach pracy osoby spędzającej godziny nad dawnymi tekstami.

            Newton, Galileusz, Kopernik czy Einstein – tych geniuszy zna prawie każdy, ponieważ zasłynęli z odkrycia czegoś, co do tej pory pozostawało w mrokach nieświadomości. Tym niesamowitym ludziom poświęcane są całe tomy książek, godziny wykładów, a nawet budowane są okazałe pomniki. Nie każdy bohater ma jednak swoje godne miejsce na kartach historii – kto bowiem zna imię tego, który po raz pierwszy wpadł na pomysł… użycia pisma! Zapewne zupełnie nieświadomie ta postać sprzed kilku tysięcy lat, która w żyznej krainie Sumeru, leżącej w widłach Tygrysu i Eufratu, rozpoczęła nowy etap w historii Świata. Dzięki niemu bowiem rozpoczęła się historia.

            Pismo jest jednym z najważniejszych osiągnięć cywilizacyjnych. Dzięki niemu udało się stworzyć systemy znaków, które w osobliwy dla każdego rodzaju zapisu sposób przekazują konkretne informacje odbiorcy. Co ciekawe – niemal na każdej szerokości geograficznej odnajdujemy ślady zapisków, osobliwych dla poszczególnych części świata, od prekolumbijskich Azteków czy Majów, przez ludy obszaru Europy i Azji, aż po cywilizację chińską i plemiona obszarów dzisiejszej Australii. Kolebką jednego z najstarszych rodzajów pisma klinowego jest obszar Mezopotamii, zaś pionierami w użyciu zapisu alfabetycznego byli Fenicjanie, mniej więcej w XI w. p.n.e. Od nich właśnie wywodzi się (pośrednio lub bezpośrednio) mnóstwo obecnie używanych alfabetów, w tym grecki, łaciński, cyrylica, hebrajski, arabski i wiele, wiele innych.

            W kontekście rozwoju i użycia pisma niebywale ważną osobą był skryba. Jego zadaniem było odręczne przepisywanie dokumentów czy całych ksiąg, by posłużyły one w kolejnych latach, a nawet całych wiekach przyszłym pokoleniom. Skryptorów spotykamy już w dziejach cywilizacji egipskiej, jednak triumfy święcili oni w czasach średniowiecza, kiedy zadaniem przepisywania ksiąg zajmowali się zakonnicy. Już od VI w. działali w tym względzie benedyktyni, a następnie wszystkie inne zakony monastyczne, w tym franciszkanie, dominikanie czy cystersi. Skryba musiał wykazać się niebywałą precyzją, cierpliwością i uporem. Wszelkie błędy wymagały korekty, co nieraz wiązało się z koniecznością powtórnego zapisu całej strony. Kopista musiał doskonale znać język, wszelkie jego osobliwości czy specjalne znaki, używane do jego zapisu. Choć stosunkowo dużo zabytków piśmiennictwa zachowało się do dziś, to w przypadku wielu z nich nie znamy autora manuskryptu, a tym bardziej osoby, która podjęła się przepisania dzieła.

Zatem serdecznie zapraszamy na spotkanie ze średniowiecznym kopistą – cichym bohaterem minionych czasów, który podzieli się ciekawą historią. Chętni sami będą mogli spróbować sił w pisaniu piórem gęsim i atramentem. Nie zawiodą się także turyści aktywnie spędzający czas na łonie natury oraz Ci, którzy chcą nieco odpocząć. Na zamku każdy znajdzie coś dla siebie.

Konrad Szymański

Zamek Królewski w Chęcinach

 

Aktualności

12 maj, 2022

Średniowieczny kopista na Zamku czyli sekrety pisma dawnego

Opowieści średniowiecznego kopisty oraz próby pisania gęsim piórem już 14…
05 maj, 2022

Długi Weekend Majowy na Zamku Królewskim w Chęcinach z rekordową liczbą turystów

To był wspaniały długi majowy weekend! Piękna, ciepła i słoneczna…
02 maj, 2022

Witaj majowa jutrzenko! Świeć naszej polskiej krainie!

dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej…
02 maj, 2022

2 maja obchodzimy Święto Flagi

Chyba każde, nieco podrosłe polskie dziecko zna nasze barwy narodowe…

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia