Ochrona zabytków. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W tym roku Gmina Chęciny na remont murów Zamku Królewskiego w Chęcinach pozyskała dla zadania Chęciny, Zamek Królewski (XIII/XIV): renowacja murów zamku kwotę 88 290,24 zł w ramach programu Ochrona Zabytków ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita przewiywana wartość projektu: 98 100,27 zł. W czerwcu została podpisana umowa.
Lato to najlepszy moment dla Zamku Królewskiego nie tylko z powodu trwającego w pełni sezonu turystycznego, ale także świetny czas do przeprowadzenia drobnych prac restauracyjno – konserwatorskich. Warownia chęcińska wymaga nieustannych działań naprawczych z uwagi na szczególne usytuowanie murów na nieosłoniętym wzgórzu i stałe działanie czynników atmosferycznych. Dlatego rokrocznie Gmina Chęciny stara się o środki na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb w tym zakresie. W dużej mierze umożliwia to rządowe wsparcie.
Także tym razem udało się pozyskać blisko 89 tysięcy złotych w ramach programu Ochrona Zabytków ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z budżetu państwa na renowację i zabezpieczenie struktury murów Zamku Królewskiego. Jest to już czwarty etap tych robót.
W czerwcu, po podpisaniu umowy pomiędzy Gminą Chęciny a Ministerstwem, Wykonawca rozpoczął prace przygotowawcze do wykonania zadań budowlanych i wykończeniowych przy łuku sklepiającym nad wejściem do skarbca na zamku górnym oraz przy fragmencie muru obwodowego zamku dolnego od strony północnej. Zakres prac obejmuje uzupełnienie ubytków budulca kamiennego i zaprawy renowacyjnej, uszczelnienie korony muru, a także oczyszczenie spoin i hydrofobizację powierzchni zagrożonych działaniem czynników atmosferycznych. Pracom renowacyjnym zostanie poddane 70,5 m2 muru obwodowego oraz 42 m2 sklepienia nad wejściem do skarbca. Warto dodać, że w latach ubiegłych ministerialna dotacja pozwoliła odrestaurować fragmenty murów od strony północnej warowni w zakresie uzupełnienia ubytków warstw licowych murów, kotwienia rozwarstwień i elementów kamieniarskich, wykonania warstw licowych w miejscach ubytków, montażu nowych elementów kamieniarki oraz hydrofobizacji powierzchni muru.
Tegoroczne prace remontowe zakończą się w sierpniu.
Justyna Wolder-Miśta
https://zamek.checiny.pl/pl/component/content/article/12-aktualnosci/970-remont-sredniowiecznych-murow-checinskiego-zamku-trwa#sigProId78cdb78a8a